Moda wieczorowa - jesień/zima 1938

By | 18:47:00 Leave a Comment
Jesienią 1938 r. w stroju wieczorowym dominowały naturalne futra, kostiumy ozdabiane aplikacjami z futer i długie suknie z haftem, choć z długością było już rożnie, nad czym i ubolewa autorka artykułu. Zapraszam do lektury!

"Dlaczego unikamy długich sukien?" - "Jlustracja Polska" pisownia oryginalna

"Sezon jesienny rozpoczął się już na dobre. Uroczystości, premiery i koncerty wszędzie gromadzą miejscową „śmietankę towarzystwa". W przedsionkach i kuluarach sal i teatrów odbywa się coś w rodzaju zaimprowizowanych rewii mód. Słychać glosy podziwu i życzliwej krytyki. Na przykład pan jakiś mówi: — Popatrz, żoneczko, jak ślicznie wygląda Iksińska w tej zielonej sukni. — A połowica odpowiada mu na to ze słodkim uśmiechem: — Przecież ta baba nie ma za grosz gustu! Taką zieleniznę do jej żółtej cery . ..?

Pisałam o tym nie raz i znów stwierdzić przychodzi z ubolewaniem, jak z roku na rok zanika u nas uroczysty strój wieczorowy. Dlaczego tak jest? Czyżby panie bały się długich sukien? Nie odgrywają tu przecież roli względy materialne, bo skromna suknia wieczorowa nie jest bynajmniej droższa od zwykłej sukienki popołudniowej. A nawet, gdy wyjdzie z mody, łatwiej ją przerobić i odświeżyć, zyskując przez skrócenie jej wcale pokaźny szmat materiału. Dlaczego więc wybierając się wieczorem do teatru lub na herbatkę z tańcami nie przywdziać długiej sukni, najpiękniejszego stroju kobiety?

Linia sukni wieczorowych wykazuje w obecnym sezonie mnóstwo inowacyj. Rozróżnić można w sylwetce modnej trzy zasadnicze kierunki:
- mamy więc sylwetkę stylizowaną, upodobnioną do portretów naszych babek sprzed czterdziestu co najmniej lat;
- dalej mamy stylizowaną sylwetkę klasyczną o spokojnych płynnych greckich liniach,
- mamy wreszcie sylwetkę nowoczesną, bardzo szlachetną, rozsądną i spokojną w linii, kierującą się po prostu zarysem linii ciała.
Tamte pierwsze dwie modne koncepcje stroju wieczorowego wymagają wielkiego poczucia smaku i nie lada kunsztu krawieckiego, toteż łatwo zrozumieć, że nowoczesna suknia wieczorowa cieszy się jednak największym powodzeniem." 

Suknia wieczorowa i żakiecik
Suknia wieczorowa w dwóch odcieniach koloru lila: spódnica w odcieniu ciemnym, a bluzeczka jasnoliliowa, bogato haftowana zlotem. Skromny żakiecik  o niemal angielskim kroju uzupełnia całość.
Futro spacerowe i elegancki kapelusz z filcu
Elegancki kapelusz do strojów spacerowych. Model zrobiony jest z miękkiego filcu, woalka przykrywa całą twarz. Futro spacerowe o prostej linii. Rękawy luźne i mały stojący kołnierz zakończony okrągłymi rewersami.
Podobnie jak hafty i aplikacje na sukniach modne są również inkrustacje i aplikacje z futer na płaszczach. Przybranie takie jest bardzo efektowne szczególnie, gdy wykonuje się je w dwóch ze sobą kontrastujących kolorach. Do płaszczy czarnych matowych śliczne są aplikacje z białego i lśniącego czarnego futra. Do odcieni zielonych. wiśniowych i rdzawych najodpowiedniejsze są futra w kolorze brązowym. Popielate futra ładnie kontrastują z odcieniami bleu i granatowymi.
Wreszcie zwrócić należy uwagę na bardzo obecnie modne, a przy tym praktyczne i stosowne do wszelkich okazji wieczorowe kostiumy. Są bardzo eleganckie, przeważnie z ciemnych jedwabiów, przy czym najczęściej spotykanymi kolorami są czarny, fioletowy, bordo, wiśniowy i granatowy.    Ewa.

1. Kostium z grubej czarnej wełny z aplikacją z białych gronostajów.
2. Piękna aplikacja z białych gronostajów i grubo-włosego karakułu.
3. Beżowy płaszczyk z aplikacjami w formie kokardek z ciemnobrązowego futra.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: