Pisownia oryginalna. "Mały kalendarzyk Pani" 1936 r.
ŚNIADANIE:
Pora: między 12 a 1-ą w południe.
Pora: między 12 a 1-ą w południe.
MENU: zimne zakąski do wódki (coraz mniej w użyciu) podane w salonie na stoliczku na kółkach w umiarkowanej ilości (celem ich pobudzenie apetytu a nie jego zaspokojenie):
— buljon lub consomme* w filiżankach (może być zastąpione omletem lub innem lekkiem daniem)
— danie mięsne z rusztu lub patelni z jarzyną, ewentualnie drób z sałatą
— deser (sery, owoce)
— czarna kawa, podana już w salonie.
Trunki:
— vermouth, lub portwein przed zakąską
— wódki do zakąsek (normalnie z lodu, przy wysokich gatunkach powinny być w temperaturze pokojowej)
— po pierwszem daniu lekkie wytrawne, białe francuskie, lub reńskie (te ostatnie w specjalnych zielonawych kieliszkach) zawsze z lodu
— po daniu mięsnem lżejsze, stołowe czerwone (np. Bordeaux w temperaturze pokojowej)
— do czarnej kawy likiery i wysokiej marki koniaki.
Nakrycie: obrus nie musi być biały, coraz modniejsze są obrusy kolorowe
— zastawa na ogół skromniejsza, niż przy wieczornych obiadach
— przybranie stołu kwiatowe, najlepiej w niskich czarkach (unikać należy wysokich bukietów, które zabierają miejsce i zasłaniają widok).
Rozmieszczenie gości przy stole:
— pani domu siedzi na pierwszem miejscu na środku dłuższego boku stołu (przy stołach o kształcie podłużnym)
— pan domu naprzeciwko niej (miejsca tego ustępuje jedynie głowie państwa, lub księciu krwi, również wysokim dostojnikom kościelnym)
— po prawej stronie pani domu miejsce dla najbardziej honorowanego gościa mężczyzny, po prawej pana domu dla najbardziej honorowanej damy.
— strój pani domu powinien być nacechowany wykwintną prostotą — obowiązuje suknia wełniana, lub jedwabna matowa z rękawami (możliwie nie czarna).
HERBATKA POPOŁUDNIOWA
Pora: między 4 a 7-ą.
MENU: herbata, osobno rum w karaweczce, cytryna w plasterkach i śmietanka w kubku, na tackach lub kryształowych talerzykach tartinki (małe, jednolite i nie tak ostre, jak przy przekąskach do wódki), słone ciasteczka, herbatniki i inne ciastka.
— Późniejszem popołudniem (np. imieniny pani lub pana domu) można zamiast herbaty do słodkich ciast podać słodsze wina francuskie, lub hiszpańskie.
— Sposób podania: w salonie na małych stoliczkach.
W domach konserwatywnych serwuje herbatę służący lub pokojówka na tacy. W nowoczesnych umieszcza się zastawę do herbaty na stoliku na kółkach z szklanymi blatami.
— Herbatę nalewa pani domu, roznosi służba. (Ostatnio w eleganckich domach przyjmuje się zwyczaj podawania herbaty w jadalni, bez zasiadania. Jest to niepraktyczne i dla gości niewygodne). — strój pani domu: popołudniowa suknia z rękawami długiemi lub półdługiemi, krótka, bez dekoltu, ciemna lub czarna.
OBIAD
Pora: między 7 a 8-ą wieczór.
MENU:
— zupa (na talerzach),
— ciepła przystawka
— ryba
— pieczyste z jarzyną
— legumina
— deser (sery, owoce).
Trunki: po rybie lekkie wino białe francuskie, lub reńskie z lodu, po pieczystem wino czerwone (Burgund w temperaturze pokojowej), przy leguminie szampan (tylko przy wystawnych obiadach).
Nakrycie: obrus biały (we Francji na wystawnych obiadach widuje się jedwabne obrusy kolorowe z frendzlami), srebra, kryształy lub piękne szkło, dekoracja kwiatowa jak przy śniadaniu. Najmodniejsze oświetlenie: antyczne lub zupełnie nowoczesne świeczniki ze świecami.
— strój pani domu: suknia wieczorowa długa z rękawami lub bez, dekolt umiarkowany, kolor najlepiej czarny.
BAL
Pora: 10-a wieczór. Kolacja (o ile zasiadana i gorąca) około północy.
Menu kolacji balowej podobne do obiadu (liczba dań zależy od kwestji gustu i środków finansowych).
— zamiast ciepłej kolacji można w mniejszych mieszkaniach urządzić zimny bufet, zastawiony na stole w jadalni tak, aby dostęp do niego był łatwy.
MENU: kanapki, kawior, sałatki, zimne mięsa, galantyny z drobiu, pasztety z dziczyzny, auszpiki*, majonezy z ryb, chaud-froid* z dziczyzny, torty, owoce.
— na tacach roznosi się lody i poncz lub kruszon, nad ranem barszcz w filiżankach i ciepłe przekąski
— strój pani domu: toaleta balowa (bez rękawów — duży dekolt).
*Zapraszając gości należy się dobrze zastanowić nad ich doborem, aby uniknąć niemiłych sytuacyj. Pani domu powinna czuwać nad rozmową, aby nie dopuścić do poruszania tematów, któreby mogły być niemiłe komuś z zaproszonych.
*Na zaproszeniach trzeba wyraźnie zaznaczać, jaki strój obowiązuje, a nie, jak się to często zdarza, zalecać strój jak najskromniejszy, co powoduje niejednolitość w strojach i przykre sytuacje dla gości.
*Pani domu nie wolno pod żadnym pozorem wstawać od stołu, dawać znaki służbie lub porozumiewać się z nią w jakikolwiek sposób.
*Dania muszą być tak zestawione i przygotowane, aby podawanie ich następowało szybko po sobie. Nie ma nic nudniejszego, jak długie pauzy między daniami."
Słowniczek:
*Consomme (franc.) - wywodzi się z kuchni francuskiej, jest to klarowany i bogaty w smaku warzywno-mięsny wywar. Klaruje się go surowym mięsem mielonym i białkami jaj. Dzięki temu tłuszcz oraz osad zbierają się na górze i łatwo można go oczyszczać.
*Auszpik (niem.)- to samo co galart, galaretka.
*Chaud-froid (franc. "szo-frua") - potrawa z ugotowanego i pokrojonego w plastry drobiu lub dzikiego ptactwa. Polewana odpowiednio sosem beszamelowym lub majonezem (z dodatkiem żelatyny).
0 komentarze: