Wiosenna moda w 1931 roku

By | 22:15:00 Leave a Comment
W Krakowie dzisiaj było bardzo ciepło, wiał halny, przez to smogu nie było i w powietrzu czuło się wiosnę. Niech już tak zostanie!
W 1931 r., tego samego dnia - 8 lutego w tygodniku "Jlustracja Polska" też pisano o wiośnie i wiosenno-letniej modzie.

 
PISOWNIA ORYGINALNA
"Jeszcze tylko dwa tygodnie i już Popielec. Zaledwie z takim trudem przygotowałyśmy sobie sukienki balowe, a już trzeba je powiesić na wieszadle i schować w sam głąb szafy chyba że w dalszym ciągu będziemy łamać sobie głowy, jakby z zeszłorocznej sukienki, z której przez przedłużenie i różne
cuda zrobiłyśmy "modną" sukienkę balową, znów z kolei przez przyszycie rękawów, zmniejszenie dekoltu itd. zrobić "najmodniejszą" sukienkę wiosenną. Bo tak się już dzieje w świecie mody, że kłopoty nigdy nie ustają i sukienki przedłużają się  i skracają, zmieniają się w kroju i przybierają - jako modne wszystkie kolory tęczy, bez względu na lepszą czy gorszą konjunkturę gospodarczą, kryzysy, przesilenia itp.

Wogóle wiosna! Już moje czytelniczki się niecierpliwią i poczynają przysyłać mi listy z zapytaniami, czy taki lub owaki krój czy materjał modny będzie na wiosnę, czy będziemy nosiły materjały wzorzyste czy też jednobarwne, tweedy czy jedwabie. .. Trudno na wszystkie te pytania odpowiedzieć tak za jednym zamachem, lub w krótkich "odpowiedziach" tego działu. Ale powoli wszystkie te ciekawe zagadnienia aktualne w tym miejscu omówimy. Zanim zaś mówić będziemy o poszczególnych wypadkach, sposobach, przeróbkach i innych praktycznych rzeczach, przyjrzyjmy się wiosennej sylwetce mody.

 
Dwie widzimy rzeczy zasadnicze: kostjumy i komplety proste i obcisłe, z małemi kapelusikami-toczkami, oraz śliczne, powłóczyste, wzorzyste suknie o skomplikowanym kroju i harmonijnej linji, a do tego większe znacznie, wdzięcznie okalające twarz kapelusze.

Bardzo modne będą komplety kombinowane z dwóch materjałów, jak naprzykład spódnica z tweedu, górna część z materjału gładkiego, w tym kolorze co tweed, wykończona tweedem i żakiet z materjału gładkiego z rewersami i mankietami z tweedu. Komplety te wyglądają bardzo efektownie. Do całości mały beret lub sportową budeczkę, zrobioną z tego samego tweedu lub z materjału gładkiego, przybraną tweedem. Kostjumy angielskie krótkie i trzy ćwierci będą odgrywały bardzo ważną rolę w przyszłym sezonie.
Jako strój popołudniowy czy wizytowy mamy kostjumy przeważnie półdługie o dosyć fantazyjnym kroju.
 

Wielkie domy starają się przeprowadzić okrycia, obowiązujące do każdej sukni. Stosownie do tego, trzebaby mieć płaszczyk w kolorze każdej sukni, czyli najmniej dwa lub trzy płaszcze. Kołnierze przy płaszczach wiosennych nie są zbyt duże, choć krój ich jest dosyć urozmaicony. Mankiety, jeśli wogóle są przy płaszczu, bywają zwykle dosyć wysokie lub szerokie. Suknie letnie przypominają nieco stroje tuż przed wojną. Suknie spacerowe znacznie dłuższe, z falbanami i marszczeniami. Bardzo modne są tuniki, spotykane tak w sukniach wełnianych jak i jedwabnych. Szczególny rys sukien letnich uwydatniony jest w rękawach. Wracają bowiem rękawy z przeróżnych epok, są więc niezwykle urozmaicone. Rękawy krótkie i trzy ćwierciowe są ostatnią nowością.


 A teraz kilka słów o materjałach. Tweedy na wiosnę będą bardzo modne, i to nie, jak dotychczas, w kolorach spokojnych, lecz bardzo jaskrawe, jak pomarańczowy, chabrowy, czerwony, zielony itd. Na kostjumy i suknie praktyczne najwięcej używać się będzie wełen luźno tkanych, jak "Madaina", "Flamenga" i "Panama". Modne wełny grubsze, to "Nopps" , "Diagonal", "Chevron" i "Chenć". Dużo nosić się będzie wełen w pasy, kraty i krateczki, zwłaszcza na suknie sportowe. Bardzo ładne są również wełny, które przetykane są sztucznym jedwabiem. Lżejsze wełny gładkie lub wyrabiane w deseń, lecz w kolorze jednolitym, przeznaczone są na suknie strojniejsze, jak popołudniowe i wizytowe.
Z tych materjałów najmodniejsze noszą nazwy: "Crepella", "Broadoloth" i "Lumi-kasha", przetykane błyszczącą nitką jedwabną. Wełniany "marocaine", "rep", "serge" i "woreted" również są bardzo modne. Jak widzimy, jest tej wiosny w czem wybierać"
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: